This post was originally published on this site
|
|
UKRAINIAN ORTHODOX CHURCH OF THE USA
CONSISTORY OFFICE OF PUBLIC RELATIONS
PRESS RELEASE
Parishioners of All Saints Ukrainian Orthodox Church from New York, NY Embark on a Pilgrimage of the Spiritual Center of the UOC of the USA with Bishop Daniel
(Життя емігранта…Праця чи пошуки цієї праці, щоденні клопоти, постійна ностальгія за Батьківщиною, родиною, рідним словом … Як вижити у вихорі традицій, правил, мови, побуту чужої країни? … Виживаємо, з часом адаптуємося, звикаємо… А душа, а виплекане і виховане рідною землею, чи губиться воно у чужині? Звичайно, можна ” загубитися” , але таких одиниці, мізер… Бо украінці з прадіда-діда нарід духовно багатий, побожний і господарний. Тому найперші емігранти -украінці ,здебільшого маючи лише декілька класів школи,де б не були , зуміли організуватися у громаду і створити ,збудувати украінські церкви, школи, осередки. Ми вдячні їм за це).
Одним із скарбів духовності, української культури та історії в Америці є Осередок Митрополії Української Православної Церкви (Саут Бавнд Брук, Н.Дж.) Саме сюди здійснили свою першу в історії Храму ” Всіх Святих”( Ню-Йорк) прощу 35 прочан.
|
|
|
|
Настрою і духовного піднесення під час і опісля паломництва словами не передати. Це треба особисто відчути! Ми були дома, хоч і не на рідній землі….Здавалося б все передбачено: молитва у Церкві-Пам’ятнику Св. Андрія, Мавзолей Митрополита Мстислава, пам’ятники і захоронення видатних людей України… А ось і ні – ще багато-багато неочікуваного і цікавого чекало на нас, навіть для тих, хто відвідував Осередок незліченні рази.
Провідниками були Преосвященіший Владика Даниїл та семінаристи Свято-Софіївської Української Православної Семінарії. З перших хвилин зустрічі з Владикою запанувала тепла, дружня і надзвичайно приємна атмосфера. Миряни мали змогу поспілкуватися , розповісти про радісне та наболіле у житті-бутті, просити пораду у свого Духовного Наставника. Саме у такі моменти розумієш наскільки важлива увага один до одного, любов, повага і яке щастя та Божа Ласка – мудрі, розумні , прогресивні лідери чи то духовні, чи політичні ,чи громадські.
|
|
|
|
|
|
|
|
Молебень за здоров’я відправлявся у Церкві-Пам’ятнику Святого Андрія Первозванного. Дуже цікава історія цього Божого Храму, зведеного у пам’ять жертвам Голодомору 1931-33 років , його ікон, мозаїки , самої будівлі, а також деталей одягу Православного Духовенства.
Після спільної молитви, зворушені та духовно збагачені, ідемо стежкою історії українства. Зупиняємося біля пам’ятників Святій Княгині Ользі, Митрополиту Київському і всієї України – Василю Липківському, біля Монумента українських американських ветеранів ( УАВ) світових воєн: корейської, іракської, афганськоі..Цікаво було дізнатися, що Владика Даниїл -також УАВ ( Український-американський ветеран) служив капеляном на військовій базі Армії США. Затамувавши подих, підходимо до місця спочинку непересічної Людини, великого патріота рідної України-Святійшого Патріарха Мстислава. Мавзолей Святого Воскресіння розташований у підземеллі Храму. В центрі-білий склеп Патріарха й присвячений Йому невеличкий музей : особисті речі, фотографії, портрети, ризи. Єпископ Даниїл розповідає про важливі та цікаві факти з життя Святійшого Мстислава . Відправляється парастас. Двоякі відчуття огортають душу: жаль, смуток і разом з цим – гордість та радість за такого сина України. Приходить, Святійший Владико Мстиславе, нове покоління до Вашого ” українського Єрусалиму”, щоб духовно зрости, відчути велич і ласку Божого Благословення, укріпитися у вірі і віддати шану усім , хто Божим Словом плекав любов, добро , мудрість у душах людства.
|
|
Душі скорботи вистраждана мить.
Нас подих змусила затамувати.
Коли говорять душі – світ мовчить.
З живими мертві вміють розмовляти.
Вони наш світ земний оберігають .
Радіють нашим радощам в житті.
І часом потай з раю прилітають
Дослухайтесь. На правому плечі…
(Black Stork)
Цвинтар Святого Андрія у Баунд -Бруку має для українців за кордоном таке ж значення, як Байковий у Києві, чи Личаківський у Львові. Понад 10 тисяч захоронень. Тут знайшли свій останній притулок духовенство, хорунжі, генерали, воїни УПА, поети, письменники, митці, політичні діячі і просто наші краяни… Цікавий цвинтар і тим, що збереглися надгробні плити з 1700их років . Це захоронення сім’ї Фішер, яка багато років тому була власником цього маєтку.
Ми побували також і у родинних будинках Фішерів. Зараз вони -архітектурна цінність штату New-Jersey. В одному з цих будинків було зачитано Декларацію Незалежності США 4 липня 1776 року.
Місток через річку наче перевів нас із давнини у сучасність. Духовна Семінарія Св. Софії і капличка у ній з мощами святих, з Хрестом у якому міститься скалочка від Хреста – Розп’яття Ісуса, старовинні і новітні ікони. Школа релігії та українознавства -сюди щосуботи приходять діточки , щоби вчитися молитви, рідного слова, культури, історії, традицій. Центр української культури із залом на 1500 осіб, де відбуваються усі важливі подіі Українського Православ’я , духовні та державні свята. Бібліотека ,яка налічує понад 140 тисяч найменувань. Архів . Музей церковних святощів . Консисторія.
Дуже хочеться описати все побачене і почуте, але не будемо, бо впевнені , що прийде ще дуже багато прочан до нашого ” українського Єрусалима” , щоб спільно помолитися , набратися духовної мудрості, віддати шану усім, хто працює і працював на добро українського суспільства, на розквіт і зміцнення Православної Церкви і в Украіні, і за кордоном, щоб знати і гоноруватися свою історією та культурою!
|
|
|