This post was originally published on this site

Parishioners from NY Visit Metropolia Center

UKRAINIAN ORTHODOX CHURCH OF THE USA

CONSISTORY OFFICE OF PUBLIC RELATIONS

PRESS RELEASE

Parishioners of All Saints Ukrainian Orthodox Church from New York, NY Embark on a Pilgrimage of the Spiritual Center of the UOC of the USA with Bishop Daniel

(Життя емігранта…Праця чи пошуки цієї праці, щоденні клопоти, постійна ностальгія за Батьківщиною, родиною, рідним словом … Як вижити у вихорі традицій, правил, мови, побуту чужої країни? … Виживаємо, з часом адаптуємося, звикаємо… А душа, а виплекане і виховане рідною землею, чи губиться воно у чужині? Звичайно, можна ” загубитися” , але  таких одиниці, мізер… Бо украінці з прадіда-діда нарід духовно багатий, побожний і господарний. Тому найперші емігранти -украінці ,здебільшого  маючи лише декілька класів школи,де б не були ,  зуміли організуватися у громаду  і створити ,збудувати украінські церкви, школи, осередки. Ми вдячні їм за це).

Одним із  скарбів духовності, української культури  та  історії в Америці є Осередок Митрополії Української Православної Церкви (Саут Бавнд Брук, Н.Дж.)  Саме сюди здійснили  свою першу  в історії Храму ” Всіх Святих”( Ню-Йорк) прощу 35 прочан.

Настрою  і духовного піднесення під час  і опісля паломництва словами не передати. Це треба особисто відчути! Ми були дома, хоч і не на рідній землі….Здавалося б все передбачено: молитва у Церкві-Пам’ятнику Св. Андрія, Мавзолей Митрополита Мстислава, пам’ятники і захоронення видатних людей України… А ось і ні – ще багато-багато неочікуваного і цікавого чекало на нас, навіть для тих, хто відвідував  Осередок  незліченні рази.

Провідниками були  Преосвященіший Владика Даниїл та семінаристи Свято-Софіївської Української Православної Семінарії.  З перших хвилин зустрічі з Владикою запанувала тепла, дружня і надзвичайно приємна атмосфера. Миряни мали змогу поспілкуватися , розповісти про радісне та наболіле у житті-бутті, просити пораду у свого Духовного Наставника. Саме у такі моменти розумієш наскільки важлива увага один до одного, любов, повага  і яке щастя та Божа Ласка – мудрі, розумні , прогресивні лідери чи то духовні, чи політичні ,чи  громадські.

Молебень за здоров’я відправлявся у Церкві-Пам’ятнику Святого Андрія Первозванного. Дуже цікава історія цього Божого Храму, зведеного у пам’ять жертвам Голодомору 1931-33 років , його ікон, мозаїки , самої будівлі, а також деталей одягу Православного Духовенства.

Після спільної молитви, зворушені  та  духовно збагачені,  ідемо стежкою історії українства. Зупиняємося  біля пам’ятників Святій  Княгині Ользі, Митрополиту Київському і всієї України – Василю Липківському, біля  Монумента українських американських ветеранів ( УАВ) світових воєн: корейської, іракської, афганськоі..Цікаво було дізнатися, що Владика Даниїл -також УАВ ( Український-американський ветеран) служив капеляном на військовій базі Армії США.  Затамувавши подих,  підходимо до місця спочинку непересічної Людини, великого патріота рідної України-Святійшого Патріарха Мстислава. Мавзолей Святого Воскресіння розташований у підземеллі Храму. В центрі-білий склеп Патріарха й  присвячений Йому невеличкий музей : особисті речі, фотографії, портрети, ризи. Єпископ Даниїл розповідає про важливі та цікаві факти з життя Святійшого Мстислава . Відправляється парастас. Двоякі відчуття огортають душу: жаль, смуток  і разом з цим – гордість та радість за такого сина України. Приходить, Святійший Владико Мстиславе, нове покоління до Вашого ” українського Єрусалиму”, щоб духовно зрости, відчути велич і ласку Божого Благословення, укріпитися у вірі і віддати шану усім , хто Божим Словом плекав любов, добро , мудрість у душах людства.

Душі скорботи вистраждана мить.

Нас подих змусила затамувати.

Коли говорять душі – світ мовчить.

З живими мертві вміють розмовляти.

Вони наш світ земний оберігають .

Радіють нашим радощам в житті.

І часом потай з раю прилітають

Дослухайтесь. На правому плечі…

(Black Stork)

Цвинтар Святого Андрія у Баунд -Бруку має для українців за кордоном таке ж значення, як Байковий  у Києві, чи Личаківський у Львові. Понад 10 тисяч захоронень. Тут знайшли свій останній притулок духовенство, хорунжі, генерали, воїни УПА, поети, письменники, митці, політичні діячі і просто наші краяни… Цікавий цвинтар і тим, що збереглися надгробні плити з 1700их років . Це захоронення сім’ї Фішер, яка багато років тому була власником цього маєтку.

Ми побували також і у родинних будинках Фішерів. Зараз вони -архітектурна цінність штату New-Jersey. В одному з цих будинків було зачитано Декларацію Незалежності США 4 липня 1776 року.

Місток через річку наче перевів нас із давнини  у сучасність. Духовна Семінарія Св.  Софії і капличка у ній з мощами святих, з Хрестом у якому міститься скалочка від Хреста – Розп’яття  Ісуса, старовинні і новітні ікони. Школа релігії та українознавства -сюди щосуботи приходять діточки , щоби вчитися молитви, рідного слова, культури, історії, традицій.  Центр української культури із залом на 1500 осіб, де відбуваються усі важливі подіі Українського Православ’я , духовні та державні свята.  Бібліотека ,яка налічує понад 140 тисяч найменувань. Архів . Музей церковних святощів .  Консисторія.  

Дуже хочеться описати  все побачене і почуте, але не будемо, бо впевнені , що прийде ще дуже багато прочан до нашого ” українського Єрусалима” , щоб спільно помолитися , набратися духовної мудрості, віддати шану усім, хто працює і працював на добро українського суспільства, на розквіт і зміцнення Православної Церкви і в Украіні, і за кордоном, щоб знати і гоноруватися свою історією та культурою!

Share This: