This post was originally published on this site

Благовіщення Пресвятої Богородиці

« І Слово стало тілом, і жило з нами,
повне благодаті та істини…»
(Ів. 1:14).

Ці глибокі своїм духовним змістом слова святого апостола Івана Богослова, якими він натхненно та піднесено розпочинає своє благовістя, свою розповідь про велику Тайну спасіння роду людського, змогли прозвучати тільки тому, що уста однієї молодої дівчини у свій час промовили “я Господня раба: нехай буде мені згідно з словом твоїм!” Якщо Хрест Голгофський та Пасха Господня є свідченням здійснення цієї Таємниці, то початком цього величного Божественного Дійства в земному вимірі, поза всяким сумнівом є подія, що лягла в основу свята Благовіщення та описана євангелістом Лукою (Лк. 1:26-38).

Слова Архангела Гавриїла звістили Пречистій Діві Марії ту велику предвічну таємницю, яка була в задумі Пресвятоє Тройці ще до створення світу, про спасіння людства через втілення Другої Іпостасі Пресвятої Тройці. «Надвічно захована таємниця сьогодні виявляється, і Син Божий стає Сином людини…» урочисто співає Церква Православна в стихирі свята Благовіщення.

Святе Передання та наші богослужбові тексти розповідають, що Пречиста Діва Марія в трьохрічному віці була віддана на служіння при єрусалимському храмі. Згідно іудейського закону, коли ці дівчата-служниці ставали повнолітніми і вже не мали права постійно находитись та прислуговувати у храмі, то вони могли вийти заміж та влаштовувати своє особисте життя. У випадку з Дівою Марією це питання полагоджували служителі єрусалимського храму, бо рідні батьки Її Йоаким та Анна давно вже померли. Бачачи побожність юної Марії та знаючи про Її прагнення до чистого та цнотливого життя, священики не видали юну Марію заміж в повному сенсі цього слова, але тільки заручили Її з пристарілим восьмидесятилітнім старцем Йосипом. Юна Діва Марія повинна була доглядати та допомагати старцю Йосипу в його старості. Треба теж нам пам’ятати, що в тогочасному суспільстві заручення було тільки першим юридичним кроком до одруження, декларацією наміру одружитися, але не одруженням в повному сенсі цього слова.

Благовіщення Діви Марії відбулось в той час, коли Вона була щойно заручена з старцем Йосипом. Древнє передання розповідає, що Архангел Гавриїл двічі являвся Діві Марії. Перший раз Архангел Гавриїл зі словами «Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою» з’явився Діві Марії біля джерела, де Вона звично набирала воду. Підтвердженням цій думці служить древня церковна іконографічна традиція, яка зображує цю першу зустріч Архангела і Діви Марії саме біля джерела. Вдруге Архангел Гавриїл з’явився Діві Марії в домі Йосипа Обручника. Передання говорить, що Богородиця в цей час читала книгу пророка Ісаї, якого Отці Церкви часто називають старозавітним євангелістом, бо він за сотні років до приходу у світ Ісуса Христа благовістив про чудесне народження Месії: «Діва в утробі зачне і родить Сина, і дадуть ім’я Йому: Еммануїл» (Іс. 7:14). І ось Архангел Гавриїл сповістив Діві Марії, що настав час здійснення цього пророцтва: «і ось Ти в утробі зачнеш, і Сина породиш і даси Йому ім’я Ісус» (Лк. 1:31). Діва Марія здивовано запитала: «як же станеться це, коли я мужа не знаю?» (Лк. 1:34) Блаженний Феофілакт, пояснюючи це місце, говорить, що це не було проявом недовіри словам Архангела, це було проявом здивування: «це не тому, що Вона наче не повірила, а тому що Вона як мудра і розумна бажала взнати образ цієї події, бо нічого подібного не траплялось перед цим ані після цього не буде». Після чого Архангел Гавриїл відповів Діві Марії: «Дух Святий злине на Тебе, і сила Всевишнього обгорне Тебе, через те то й Святе, що народиться, буде Син Божий! … Бо для Бога нема неможливої жодної речі!» (Лк. 1:35-37). Своєю відповіддю на слова Архангела Пречиста Діва Марія показала нам чудовий приклад покори: «я раба Господня, нехай мені буде згідно зі словом твоїм!» (Лк. 1:38).

Свято Благовіщення є початком нашого спасіння, початком Нового Заповіту. Свята Церква Христова співає в своїх піснеспівах на це свято, що «сьогодні початок нашого спасіння, і виявлення Божої таємниці» (тропар свята). На цю благу вість людство чекало тисячі років. Ще у Раю, після того, як наші прародичі Адам та Єва були хитро обмануті дияволом, та порушили заповідь Божу, Вселаскавий Бог дав обітницю їм, що прийде час, коли їх Нащадок переможе силу, хитрість та підступність Диявола (Бут. 3:15). Серед праведних людей завжди жила пам’ять про слова, сказані Богом у Раю, і надія на сповнення цієї обітниці Божої зігрівала їхні серця. Благовіщення Діві Марії стало знаком для людства про сповнення повноти часу, про те, що Господь твердо дотримує Своїх обітниць. Чому ж людство вимушено було так довго чекати на сповнення цієї обітниці? Святі Отці пояснюють це наступним чином: обітниця Божа здійснилась саме в цей час тому, що саме в цей час прийшла у світ «Чесніша від Херувимів, і незрівнянно Славніша від Серафимів», народилась чиста отроковиця, через лоно якої, в світ могла ввійти Друга Іпостась Пресвятої Тройці: Господь наш Ісус Христос.

На Святій Землі дбайливо зберігаються численні, місця пов’язані з життям Ісуса Христа та Матері Його Діви Марії. У тому числі з великою пошаною зберігаються місця, які є пов’язані з подією Благовіщення. Так, до цих пір збереглось те саме джерело, біля якого згідно передання Церкви Архангел Гавриїл вперше зустрів Діву Марію. Це джерело є названим в честь Діви Марії. Біля нього християни неодноразово споруджували церкву в честь Архангела Гавриїла, проте кожний раз мусульмани не тільки грабували цю церкву, але і вщент руйнували її. Так в 1263 році після спустошливого набігу арабських племен з Єгипету цей храм, як і більшість інших християнських храмів, був цілковито зруйнований. Сучасна церква біля цього джерела, яка як і попередні церкви названа в честь Архангела Гавриїла та була відбудована в 1870 році.

На місці другого явлення Архангела Гавриїла Діві Марії теж споруджений величавий храм. В підвалині цього храму збереглось помешкання, в якому саме відбулось Благовіщення Божої Матері. Перші християни, бажаючи означити місце де стояла Діва Марія та Архангел Гавриїл, спорудили дві гранітні колони: одна – де стояла Діва Марія, інша – де стояв Архангел. Ці колони стоять дотепер, проте одна колона, а саме та, де стояла Діва Марія, є обламаною. Складається таке враження, що ця колона наче звисає зі стелі і знизу підперта чималим каменем. Передання доносить цікаву історію про цю зламану колону. Згідно передання, цю колону зламали мусульмани, яких хитро підмовили вороги християн, сказавши, що наче саме в цій колоні християни переховують свої дорогоцінності. Звичайно, ніяких скарбів мусульмани там не знайшли, проте християнській святині було завдано шкоди.

Тема Благовіщення є однією з улюблених тем для іконописців. В багатьох наших храмах є прекрасні ікони свята Благовіщення, на яких Архангел Гавриїл, тримаючи в лівій руці лілію, звертається з словами вітання до Пречистої Діви Марії. Проте в православній іконографії є одна відмінна, в якійсь мірі унікальна ікона Благовіщення, яка називається Страсне Благовіщення. На ньому Архангел Гавриїл тримає в руках не лілію, а хрест. Біля Пречистої Діви Марії зображений напис, який символізує Її слова: «О Архангеле! Ти ж вже сповістив мені радість, що я народжу світу Сина Божого, царству якого не буде кінця. Тепер я бачу Тебе з хрестом і жахаюся!» Біля Архангела слова його відповіді: «Належить Сину Людському сильно страждати, бути розп’ятому, бути похованим і воскреснути на третій день».

Свято Благовіщення Пресвятої Діви Марії своєю ідеєю підкреслює велич і гідність Богородиці, Її духовну чистоту, Її безцінну заслугу в справі спасіння роду людського. Св. Григорій Палама підкреслює, що Втілення Господа нашого Ісуса Христа було би неможливим без вільної згоди на це Божої Матері. Господь ніколи не переступає вільний вибір людини. Якби Пречиста Діва Марія в день Благовіщення дала іншу відповідь Архангелові, негативну, ми би продовжували б жити під законом Старого Заповіту, і Євангеліє Христове не лунало би по світі, не відроджувало би наші серця. Не було би ні спасительного подвигу на Голгофі, ні тріумфального Воскресіння з мертвих Господа нашого Ісуса Христа – бо самій людині неможливо перемогти силу диявола. І тільки коли Божа любов поєдналась з вільним вибором людини – стало можливим це величне Таїнство – прихід у наш світ Творця, поєднання Всемогутнього Бога зі своїм творінням…

Колись диявол обманув древню Єву сказавши, що вона, порушивши заповідь Божу, стане як Бог. Диявол чудово знав, що через цей обман він сам отримає безмежний доступ до людських сердець, полонить їх та покорить їх своїй злій волі, він сам стане богом для падшого і немічного людства. Проте, диявол не знав, що в планах Всемогутнього Бога, який з висоти Своєї вічності бачив і хитру диявольську підступність і падіння людини, був план, «предвічний план» піднести людину до Божественного через поєднання зі Своїм творінням. Сьогодні в цей величний день свята Благовіщення, людству оголошений цей Божий план; сьогодні в наш світ ввійшов Творець. Все творіння зі страхом і трепетом спостерігає за здійсненням цієї величної Тайни. Відкладімо і ми хоч на мить суєту нашого життя і з вдячністю звернімось молитвою до Господа, до Пречистої Діви Марії, бо в цей святий день «змієве (диявольське) зухвальство посоромлено, бо кайдани прокляття праотця розірвано…» (Сідальний 2 кафізми. Утреня Благовіщення).

Амінь.

прот. Павло Боднарчук
Southfield, MI